Aktualita: Z konference „Aktuální poznatky v pěstování, šlechtění, ochraně rostlin a zpracování produktů“

Studenti DSP a pedagogičtí pracovníci Katedry genetiky a speciální produkce rostlinné a Katedry zemědělské a manipulační techniky ZF JU se zůčastnili 21. ročníku konference „Aktuální poznatky v pěstování, šlechtění, ochraně rostlin a zpracování produktů“, konané v Brně 22. – 23. listopadu (http://uroda.cz/venovali-se-vyzkumu-v-zemedelstvi/).

Studentka DSP Speciální produkce rostlinná Ing. Jana Konopická při prezentaci svého příspěvku (Foto: T. Tonka)

Po úvodním slovu ředitele pořádající organizace RNDr. Jana Nedělníka, Ph.D. z VÚP Troubsko následovaly zahajovací přednášky Ing. I. Blažkové, Ph.D. jako zástupkyně MZe, a Ing. J. Záhorky jako zástupce AK ČR.

Následoval vědecký program konference, kterého se zůčastnilo 155 pracovníků zemědělských výzkumných organizací, zemědělských výsokých škol a firem, kteří přednesli 27 prezentací a připravili 105 příspěvků do posterové sekce. Mezinárodní punc dodávali konferenci zástupci z výzkumného ústavu Institute of Plant Genetic Resources ze Sadova v Bulharsku a přednášející z výzkumných ústavů na Slovensku. Cílem konference byla prezentace výsledků výzkumu v oblasti pěstování, šlechtění, ochrany rostlin a zpracování vybraných produktů s ohledem na současné ekologické a ekonomické požadavky.

Zastoupení účastníků konference ze ZF JU bylo velmi početné.

Naši studenti a zaměstnanci přispěli k programu konference prezentacemi – 2 příspěvky (Ing. E. Jozová, Ph.D. a Ing. Mgr. Ondřej Hejna) v sekci Šlechtění, 2 příspěvky (Ing. J. Konopická a Ing. D. Stehlíková) v sekci „Rostlinolékařství“ a jednou prezentací (doc. Ing. J. Bárta, Ph.D.) v sekci „Kvalita a zpracování produktů“ a 10 příspěvky v posterové sekci. Prezentovali výsledky výzkumu šlechtění řepky, využití entomopatogenních hub v biologické ochraně proti roztočům a nových metod v identifikaci bakteriálních patogenů lilkovitých rostlin a využití bramborových slupek ve výživě, výhody a nevýhody jejich konzumace v závislosti na spektru látek v nich obsažených.

Recenzované příspěvky jsou vydány formou článků na CD jako vědecká příloha časopisu Úroda.

Autor textu: Tomáš Tonka