Aktualita: Z výuky předmětu Pěstování minoritních a speciálních plodin

Předmět Pěstování minoritních a speciálních plodin (PMSP) je na ZF JU vyučován u navazujících magisterských oborů Zemědělské inženýrství a Agropodnikání. Cílem předmětu je seznámit studenty s významem, pěstováním a využitím minoritních či speciálních plodin. Jedná se o pestré spektrum plodin, např. o tyto: pšenice špalda, pšenice tvrdá, čirok, proso seté, oves nahý, pohanka setá, merlík chilský, sója luštinatá, bob obecný, lupiny (l. bílá, l. žlutá, l. úzkolistá), hořčice bílá, světlice barvířská, len setý (přadný a olejný), konopí seté, krmná řepa, krmná mrkev, čekanka obecná, jakon, topinambur hlíznatý, chmel otáčivý a další.

Studenti si v rámci cvičení z předmětu PMSP prohlížejí sortiment výrobků z minoritních obilnin a pseudoobilnin.

V rámci předmětu jsou každoročně uskutečňovány dvě exkurze do Lyckeby Amylex (zpracování brambor na škrob) a do národního podniku Budvar a také dvě degustace. Jedna je zaměřena na semena luskovin a výrobky z nich, druhá je zaměřena na alternativní cereálie a výrobky z nich.

Degustace výrobků z obilnin (studenti oboru Zemědělské inženýrství)

Degustace výrobků z obilnin (studenti oboru Agropodnikání)