Aktualita: V rámci semináře Den okopanin 2017 přednášeli odborníci z výzkumné a šlechtitelské praxe

Ve čtvrtek 14. prosince se na posluchárně Z1 v budově ZR Zemědělské fakulty JU uskutečnil odborný seminář Den okopanin 2017. Letošní ročník (v pořadí již čtvrtý) byl zaměřen na význam odrůdy brambor. Přednášky byly proto zaměřeny na problematiku genetických zdrojů, šlechtění nových odrůd a význam odrůdy při pěstování a zpracování.

Pohled na účastníky semináře během přednášky Dr. Ptáčka

Kromě místních pedagogů doc. J. Diviše (přednáška o významu odrůdy pro pěstitelský systém brambor) a doc. J. Bárty (příspěvek o vlivu odrůdy na nutriční hodnotu bramborových slupek) vystoupili RNDr. Jiří Ptáček, CSc. z Výzkumného ústavu bramborářského s přednáškou zaměřenou na problematiku využití a uchovávání genetických zdrojů bramboru pro šlechtění, šlechtitel českých odrůd brambor Ing. Viktor Kopačka ze společnosti VESA Velhartice hovořil o procesu šlechtění, Ing. František Štefánek představil šlechtitelskou společnost Sativa Keřkov a Ing. Josef Lachout hovořil o činnosti společnosti Medipo Agras.

Z prezentace Dr. Ptáčka z VÚB Havlíčkův Brod

Ing. Viktor Kopačka ze společnosti VESA Velhartice během své přednášky zaměřené na šlechtění nových odrůd brambor

Ing. František Štefánek představuje společnost Sativa Keřkov

Ing. Josef Lachout během svého vystoupení a předsatvení společnosti Medipo Agras

Program semináře byl zpestřen soutěží bramborových salátů. Soutěže se zúčastnilo 10 vzorků, hodnotit mohli všichni účastníci semináře. Mezi tři nejúspěšnější patřily saláty Dr. V. Bártové, Ing. I. Jelínkové a Ing. Z. Křížové. Pořadatelé děkují tvůrcům všech salátů za účast v soutěži.

Soutěžící vzorky bramborových salátů připravené na hodnocení

Z hodnocení bramborových salátů

Podle prezenční listiny se semináře zúčastnilo 35 účastníků z řad studentů, praktiků, odborníků a zaměstnanců JU.

Mezi účastníky semináře patřili studenti ZF JU